Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zajímavosti

Zajímavosti v obci

Kostel sv. Isidora

po stavebních úpravách roku 1920 kaplička

Kostel sv. Isidora

 

kaplička

boží muka

nová po rekonstrukci v roce 2008 stará před rekonstrukcí
boží muka boží muka

křížek

křížek

Památné stromy

Obec je již z dálky charakteristická viditelnou řadou javorů klenů, jeřábů a jasanů, které lemují silnici okolo vrchu Lázku. Tito velikáni přírody zde vzdorují nepřízni počasí, zimním sněhovým návějím a vichřicím.
Přímo v obci rostou další mimořádné stromy. Ve středu obce jsou dvě velké lípy. Mohutnější z nich má po svém obvodu 720 cm a je nejmohutnějším stromem Lanškrounska. Je to vskutku královský strom. Stáří této lípy se odhaduje na 300 let, má silné kořeny a stále působí zdravým dojmem. Naproti přes silnici roste ve skupině starých habrů ještě jedna lípa. Neméně pěkná a neobvykle tvarovaná.

památný strom

Cyklotrasy

Štíty - Strážná - Lanškroun - Valteřice - Štíty

Délka: 45,4 km, převýšení: 405 m

Štíty - Strážná - Lanškroun - Valteřice - Štíty

Popis trasy

Z vlakového nádraží vyjedeme k městu, to projedeme a po silnici II. třídy č. 368 se vydáte směrem přes obec Cotkytli na nejvyšší bod Zábřežské vrchoviny - Lázek v nadmořské výšce 714 m. Na Lázku je rozhledna, ze které je úžasný výhled do kraje. Z Lázku sjedete do Strážné a dále do Tatenic. Stále jste doposud jeli po cyklisticky značené trase č. 4024. V Tatenicích ale musíme odbočit doprava na cyklostezku č. 4021 vedoucí do Lanškrouna. Trasu si zkrátíte, odbočíte-li v Lubníku doprava a do Lanškrouna přijedete přes obec Sázavu. Z Lanškrouna nás silnice II. třídy č. 311 dovede do obce Nepomuky. V okolí obce se nachází překrásná příroda s výskytem chráněných rostlin - Zloma, Tisce, Matějkov a Sázavské údolí s nalezištěm českých granátů. Z Nepomuk pokračujte po přes Haldu směrem do Výprachtic. U silnice do Čenkovic stojí ohromná lípa, pamatující podle pověsti dobu třicetileté války. Vy se ale od lípy vraťte zpět do Výprachtic a vystoupejte kopec do Valteřic. Zde se dostanete na nejvyšší bod tohoto výšlapu do nadmořské výšky 735 m - na Valteřické sedlo. Z Výprachtic už jedete opět po cyklostezce č. 4024, která Vás přivede zpět k vlakovému nádraží do Štítů.

Strážná - Hoštejn - Cotkytle - Lázek - Strážná

Délka: 30,5 km
Převýšení: 394 m

Popis trasy

Popis trasyObec Strážná je 610 metrů nad mořem. V prvním úseku cesty budete tedy klesat směrem do obce Tatenice. V obci najdete renesnační zámek, který však v dnešní době slouží obecnímu úřadu, ale ve východní části je restaurace. Na vyvýšenině stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele. Z Tatenic se vydáte po silnici II. třídy do Hoštejna. Zde se lze zastavit u zříceniny hradu ze 13. století. Dochovány jsou zde zbytky zdiva a rozsáhlý opevňovací systém. Nyní začnete stoupat v katastru obce Drozdov, která je vzdálena asi 15 km od Zábřehu na Moravě do samotné obce Drozdovská pilakterá má dnes cca 20 obyvatel. Kam oko dohlédne jsou jen lesy, louky a nedotčená příroda. Pokračovat budete do Zátiší, obce 400 m.n.m. Ze Zátiší se po silnici III. třídy dostanete do Cotkytle. O obci se více dozvíte z webových stránek www.cotkytle.cz. Největší stoupání budete zdolávat na horu Lázek. Za tento výkon se odměňte pohledem do okolí z dvacetimetrové dřevěné rozhledny. Zde se můžete v Reichlově chatě občerstvit, posedět v příjemném prostředí restaurace a zakoupit si turistickou známku č. 539 jako vzpomínku na pěkný výlet. Odtud už nemusíte nikam spěchat, protože zpět do Strážné jsou to jen dva kilometry a pořád z kopce dolů!